Novinky

Začala sedemmesačná nadvláda hokeja, aj s troma želiezkami Rebuy Stars

Fanúšikovia vytiahli dresy a šály, naladili hlasivky a na ľadových plochách sa začalo iskriť v súbojoch o vytúžený titul majstra v hokeji. Od polovice septembra vládne Slovensku hokej. Tri želiezka v ohni má v najvyššej hokejovej súťaži aj spoločnosť Rebuy Stars, ktorá v rámci projektu „Rebuy Stars podporuje na ceste k úspechu“ patrí k najsilnejším sponzorom slovenského hokeja a pred novou sezónou podpísala zmluvy o spolupráci s trojlístkom klubov – HKM Zvolen, HC 05 Banská Bystrica a s HK Poprad.

Sezóna 2018/2019 je v slovenskom hokeji z viacerých hľadísk výnimočná. Do ligy prvý raz vstúpili dva zahraničné kluby z Maďarska – DVTK Jegesmedvék Miškovec a MAC Ujbuda Budapešť. Novinkou je aj v zahraničí populárny zápas pod holým nebom Winter Classic a zmeny v play off. V tom sa najprv o miestenky vo štvrťfinále pobijú tímy na 7. – 10. mieste. Majstra Slovenska spoznáme najneskôr 20. Apríla. Ani tento dátum nebude koncom hokejového ošiaľu na Slovensku. Od 10. Do 25. Mája budú Košice a Bratislava hostiť svetový hokejový výkvet na Majstrovstvách sveta.

Liga má za sebou prvé kolá. Ako sa zatiaľ darí trojlístku Rebuy Stars? Všetky tri tímy zatiaľ dosiahli tri víťazstvá. „Barani“ z HC 05 Banská Bystrica si k nim pripísali dve prehry po predĺžení a jednu prehru v riadnom hracom čase, „rytieri“ z HKM Zvolen jednu prehru po predĺžení a jednu prehru v riadnom hracom čase a „kamzíci“ z HK Poprad dve prehry.

Banská Bystrica na dvoch frontoch

Banská Bystrica bojuje v tejto sezóne o naplnenie majstrovského hetriku po dvoch tituloch zo sezón 2016/2017 a 2017/2018. Majstrovská kabína pred novou sezónou prešla už mohutnými veľkými personálnymi zmenami. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch rokov sa dotkli aj realizačného tímu. Z klubu odišiel strojca úspechov, hlavný tréner Vladimír Országh. Na jeho miesto angažoval manažment kanadského trénera Dana Cemana, jeho asistentom sa stal Ivan Droppa. Z majstrovského kádra predchádzajúcej sezóny ostalo v mužstve 11 hráčov vrátane kanadských útočníkov Érica Failleho a Guillauma Asselina, švédskeho útočníka Gilberta Gabora či slovenských opôr obrancu Ivana Ďatelinku a útočníkov Mateja Češíka, Tomáša Surového a Mareka Bartánusa. Spomedzi 17 nových hráčov patria medzi najzaujímavejšie posily zámorskí obrancovia, Američan Ben Marshall a Kanaďan Brenden Miller. Do tímu prišli aj známe slovenské mená, brankár Samuel Baroš či útočníci Tomáš Bulik, Ján Sýkora a Andrej Šťastný.

Pre „baranov“ začala sezóna skôr ako pre ostatné ligové mužstvá zápasmi v skupinovej fáze Champions Hockey League. V tej sa zatiaľ Bystričanom podarilo zvíťaziť v jednom zo štyroch zápasov, keď doma porazili švajčiarske Lugano 5:2. S tým istým súperom prehrali na jeho ľade 4:1 a dve prehry 1:6 doma a 0:6 vonku si pripísali v zápasoch s topfavoritom celej súťaže, fínskou Jyväskylou.

Ani v lige sa obhajcom titulu zatiaľ nedarí dostať do úplnej pohody. Hneď v prvom kole súťaže prekvapujúco prehrali doma 4:5 po samostatných nájazdoch s nováčikom z Liptovského Mikuláša, v repríze finále potom opäť na domácom ľade zvíťazili 2:1, aby v treťom ligovom zápase šokujúco prehrali na ľade maďarského nováčika v Budapešti 0:4. Vzápätí dokázali „barani“ v gólovej prestrelke doma zdolať Nitru 6:5. „Po lige majstrov to ešte stále nie je ono. Zbytočne sme si vyrobili drámu, ešte, že to súper neotočil. Záver sme však napokon zvládli, ale musíme si na takéto veci dávať väčší pozor, aby sa to neopakovalo,“ naznačil pre klubový web útočník Gilbert Gabor po zápase, v ktorom Bystričania temer prišli o pohodlný náskok 5:1. Žiaľ, hneď v ďalšom zápase si na to „barani“ pozor nedali. V Žiline prehrali 2:3 po predĺžení hoci po prvej tretine vyhrávali o dva góly. „Hráčom som po zápase povedal, že nám chýbal zabijácky inštinkt. Musíme nájsť spôsob, ako vydržať hrať šesťdesiat minút naplno a koncentrovane na sto percent. To je pre nás momentálne najväčší problém. Pravdepodobne sa nám hrá lepšie proti mužstvám, ktoré hrajú ofenzívnejším štýlom, ale ako som povedal, proti všetkým musíme hrať šesťdesiat minút v rovnakej intenzite,“ priznal po žilinskej prehre tréner Dan Ceman. V šiestom zápase sezóny prišlo tretie víťazstvo, keď Bystričania v predohrávke vrátili Budapešti požičané a doma porazili nováčika súťaže 2:0.

Zvolenčania ako na hojdačke

Aj vo Zvolene počas leta budovali mužstvo pre tie najvyššie ciele a posun na medailové pozície. Hlavným trénerom sa stal odchovanec zvolenského hokeja Andrej Podkonický, pre ktorého je to premiéra v tejto pozícii. Jeho asistentom sa stal Fín Raimo Summanen s bohatými trénerskými skúsenosťami z fínskej reprezentácie aj nadnárodnej KHL. Z minulosezónneho kádra ostalo v mužstve len 11 hráčov, vrátane najproduktívnejších, obrancu Adama Drgoňa a útočníka Rastislava Špirka. Na súpiske pre novú sezónu je 15 nových mien. Najzaujímavejšími sú Kanaďania brankár Mackenzie Skapski a obranca Davis Vandane či fínsky obranca Marko Pöyhönen. Pod Pustý hrad sa po roku vrátili aj dvaja slovenskí útočníci, Patrik Lušňák po ročnej prestávke spôsobenej ťažkým zranením po nehode a Peter Zuzin po ročnom pôsobení v ruskej VHL.

V úvode sezóny striedajú Zvolenčania výkony ako na hojdačke. Po prehre 2:5 v Košiciach prišli dve vysoké víťazstvá 6:1 doma nad Detvou a 5:0 na ľade nováčika v Miškovci. Vzápätí „rytieri“ prehrali  doma 2:3 po predĺžení s Novými Zámkami, zatiaľ najväčším prekvapením ligy a v piatom zápase sezóny podľa predpokladov doma zdolali mladíkov z HK Orange 20 6:1. Zatiaľ najproduktívnejším hráčom mužstva je s 10 kanadskými bodmi skúsený Rastislav Špirko, ktorý si v zápase s Miškovcom pripísal aj prvý hetrik kariéry. Spolu so spoluhráčmi z útoku Michaelom Vandasom a Lukášom Handlovským sa v prvých zápasoch postarali o vyše polovicu gólov mužstva. „Určite to veľmi teší. Všetko pramení z toho, ako sa hráč na ľade cíti a ako celý útok funguje. Myslím, že všetci sme za to veľmi vďační a berieme to s pokorou, snažíme sa ostať nohami na zemi. Pomáhame si a z toho pramení aj naša produktivita,“ povedal pre klubový web o produktivite zvolenskej údernej trojice Špirko.

Popradčania lúpili v Košiciach

Aj v popradskej kabíne nastali v lete výrazné zmeny s cieľom konečne sa prebojovať do bojov o medaily. Na post hlavného trénera prišiel Roman Stantien, ktorý zbieral trénerské skúsenosti ako asistent v Nitre a Slovane Bratislava a ako hlavný tréner pôsobil pred niekoľkými rokmi v Trenčíne. „Moje ciele sú vždy tie najvyššie, hral som v kluboch kde sa vyhrávalo, mám to v sebe a budem do toho tlačiť aj chlapcov,” povedal Stantien pri svojom príchode do klubu. Do novej sezóny vstúpil s výrazne obmeneným kádrom. V porovnaní s predchádzajúcou sezónou odišlo až 15 hráčov. Pod Tatry zamierilo 13 nových mien, z nich azda najzaujímavejšími posilami boli hráči s reprezentačnými skúsenosťami, obranca Lukáš Kozák či útočník Marek Zagrapan a zahraniční legionári Lotyš Arturs Salija, Fín Joona Erving, Švéd Simon Karlsson a Slovinec Luka Gračnar.

V prvých štyroch zápasoch Poprad striedal prehry u súperov s domácimi víťazstvami. Po prehre 2:4 v Trenčíne, zvíťazil doma 3:1 nad nováčikom z Budapešti, vzápätí prehral 1:4 v Nitre a zvíťazil doma 6:3 so Žilinou. Zlom v tejto pravidelnosti prišiel  piatom zápase na ľade dovtedy stopercentných Košíc, v ktorom „kamzíci“ vďaka jedinému gólu najproduktívnejšieho hráča a kapitána mužstva Patrika Svitanu zvíťazili 1:0. Vychytanou nulou sa blysol brankár Tomáš Vošvrda, ktorý po zápase priznal, že až v piatom zápase sa výkon tímu priblížil k predstavám. „V úvodných zápasoch, najmä u súperov sme veľmi lietali, ako by sme naháňali výsledok už od úvodných minút. Tak to určite nepôjde. Mužstvá sú kvalitné a silné najmä doma. Presvedčili sme sa o tom, že keď budeme vychádzať zo zabezpečenej obrany, tak máme šancu zvíťaziť na ktoromkoľvek štadióne. Ukázali sme tvár a snáď našli nejakú cestu k naplneniu cieľov,“ zamyslel sa po zápase český gólman, podľa ktorého každé víťazstvo mužstvu pomáha, obzvlášť, keď sa dosiahne vonku a v takomto derby. „V Košiciach sme chceli získať nejaký bod, že sa nám podarilo uchmatnúť tri to je taká lúpež za bieleho dňa,“ dodal Vošvrda.