Novinky

Spoločnosť Rebuy Stars bola Zlatým partnerom ankety Zlatý Amos

Dňa 5. mája 2019 sa konalo finále ankety Zlatý Amos SR. Počas slávnostného galavečera prevzala kráľovské insígnie – žezlo a korunu učiteľka prvého stupňa ZŠ Petra Kubičková zo Žiliny. A prečo spoločnosť Rebuy Stars podporila Zlatého Amosa? Vieme, že takéto podujatia sa organizujú veľmi ťažko a preto sme sa rozhodli podať pomocnú ruku,“ hovorí Vadim Zmarko, riaditeľ spoločnosti Rebuy Stars Slovensko.

Finálový trojhodinový program v Pezinku v Dome kultúry pozorne sledovala odborná porota, ktorá nakoniec určila víťaza. Porota sedela počas programu, ktorý moderovala skvelá, vtipná a pohotová Adela Vinczeová, priamo v hľadisku. Pod notárskym dohľadom hodnotili výkony jednotlivých učiteľov, ktorým výrazne pomohli aj deti. Členmi poroty boli: Eva Klikáčová, predsedníčka poroty, Renáta Vadásyová, riaditeľka ankety Zlatý Amos, Igor Timko, spevák a stredoškolský učiteľ, Vadim Zmarko, riaditeľ Rebuy Stars Slovensko, Igor Urbančík, vedúci odboru školstva BSK, Marian Galan, Ministerstvo školstva, generálny riaditeľ sekcie regionálneho školstva, Jana Ikrényiová, redaktorka školského servisu TASR, Ivan Šóš, podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy a predseda združenia SŠ a Ján Gáll, víťaz Zlatého Amosa roku 2018.

Záverom programu, kde učitelia absolvovali až tri súťažné kolá, vyhlásili výsledky a aj keď mnohí fandili vyše 70-ročnému, energickému učiteľovi Jozefovi Matejovičovi, väčšina rozhodla o sympatickej učiteľke zo Žiliny, Petre Kubičkovej. Po programe sme sa spýtali riaditeľa spoločnosti Rebuy Stars Slovensko, Vadima Zmarka, prečo sa rozhodlo vedenie spoločnosti jednomyseľne podporiť anketu Zlatý Amos SR: „Spoločnosť Rebuy Stars dlhodobo podporuje kultúru aj šport, no táto akcia bola pre nás v podstate niečím novým. Vieme však, že takéto podujatia sa organizujú veľmi ťažko a preto sme sa rozhodli podať pomocnú ruku.

Rebuy Stars bola Zlatým partnerom podujatia, takže poskytla významnú finančnú pomoc pre organizátorov ankety Zlatý Amos SR. Čo teda bola hlavná motivácia tohto rozhodnutia? „V prvom rade ja sám pochádzam z učiteľskej rodiny. Moja mama je učiteľka, respektíve aby som to spresnil, bola učiteľkou a dnes je už na dôchodku,“ dostali sme prekvapivú a zároveň milú odpoveď od člena poroty, riaditeľa Zmarka: „Chcem tým povedať, že poznám to aj z tej druhej strany, nielen ako žiak a uvedomujem si, že je to veľmi náročná profesia. A každého učiteľa obdivujem.“ Ak už niekto pochádza z učiteľskej rodiny, je priam samozrejmosťou, že rodičia vyžadujú od svojho dieťaťa na vysvedčení samé jednotky, čo s úsmevom potvrdil aj riaditeľ Vadim Zmarko: „Áno, asi tak nejako to vyzeralo.

Program v Pezinku v Dome kultúry síce trval tri hodiny, no jeho priebeh aj kvalitu riaditeľ Zmarko ohodnotil mimoriadne pozitívne: „Som milo prekvapený, pretože celý program bol na vysokej úrovni a hlavne v ňom nechýbali emócie. Bolo vidieť, že všetkých ľudí v obecenstve to veľmi bavilo a mňa samotného tiež.“ Rovnako ako Igor Timko, spevák a člen poroty, fandil 70-ročnému učiteľovi Jozefovi Matejovičovi: „Je obdivuhodné, že v takomto veku venuje naplno svoj život škole a svojim žiakom. Myslím, že by si hlavnú cenu zaslúžil on, ale väčšina poroty rozhodla inak, takže je to spravodlivé. Už to, že sa dostal do finále a vyhral cenu Jána Gašperana, ktorú mu udelila detská porota, je tiež veľký úspech.

Je všeobecne známym faktom, že povolanie „učiteľ“ nie je ani tak profesiou, ako skôr poslaním. Mnohí učitelia sa dnes sťažujú, že dnešné deti si ich nevážia, na druhej strane sú však aj takí, ktorí tvrdia, že doba sa síce zmenila, ale k deťom si treba nájsť cestu a dá sa to rovnako dobre, ako v minulosti. Zaujímalo nás teda, čo si o tomto probléme myslí riaditeľ Zmarko, ktorý si na vlastnej koži v domácom prostredí zažil profesiu učiteľky: „Moja mama často spomínala, že stále to bolo ťažšie a ťažšie udržať tých žiakov na uzde, naozaj je to pravda.  Za našich čias sme mali väčší rešpekt voči učiteľom. Každopádne, v dnešnej dobe je z pohľadu učiteľa omnoho ťažšie vybudovať si rešpekt zo strany žiakov, ako to bolo voľakedy.“ Na finále však vystupovali deti, ktoré majú svojich učiteľov radi a najmä pre nich predstavujú akýsi vzor, podľa ktorého sa správajú a berú si od nich návyky rovnako ako od svojich rodičov:  „Hlavne to bolo citeľné zo strany malých detí, ktoré majú voči učiteľom rešpekt. Komplikovanejšie je to už u starších detí. Ale myslím si, že je tam ešte svetielko nádeje, že sa to zmení,“ vyslovuje pozitívne ladenú víziu Vadim Zmarko. Keďže pre spoločnosť Rebuy Stars to bolo prvé partnerstvo s anketou Zlatý Amos, o to však významnejšie, nedalo nám nespýtať sa, či už majú v spoločnosti plány do budúcna a či aj v ďalšom, v poradí už štrnástom ročníku akciu podporia: „Mám z toho veľmi dobrý pocit, že sme podporili Zlatého Amosa. Uvidíme, ako to bude na budúci rok, ak budeme na trhu takí významní hráči ako dnes, určite podporíme podujatia a akcie, ktoré majú aj hlboký ľudský rozmer a významné posolstvo pre túto dobu,“ uzatvára riaditeľ spoločnosti Rebuy Stars Slovensko Vadim Zmarko.

Výsledky ankety Zlatý Amos SR 2019:

  • Titul Zlatá škola získala ZŠ Žitavská z Vrakune, Bratislava
  • Špeciálnu cenu zakladateľa ankety – Cenu Jána Gašperana, ktorú vyberala 13-členná detská porota, šek v hodnote 1 000 eur získal učiteľ Jozef Matejovič
  • Titul Amos sympaťák si suverénne odniesla Eva Krabáčová, o jej víťazstve rozhodla verejnosť v internetovom hlasovaní

Ďalšie ocenenia:

  • Pedagóg na ktorého sa oplatí spomínať
  • Naj učiteľ národnostných menšín a Učiteľ bez predsudkov.
  • Titul Zlatý Amos SR: učiteľka prvého stupňa ZŠ Petra Kubičková zo Žiliny
logo-hlavicka

Pre vstup na stránky musíte byť starší ako 18 rokov.

logo-hlavicka

Ďakujeme Vám za registráciu na odber newsletteru! Na zadaný email Vám príde potvrdenie.