Novinky

Netreba plakať, ale makať. Inšpiratívny film Attila nadchol davy

Príbeh bojovníka Attilu Végha nabral nový rozmer. Od konca januára sa v slovenských kinách vysiela dokumentárny film „Attila“, ktorý mapuje životnú cestu 34-ročného šampióna MMA. Takmer dvojhodiný snímok vznikol aj vďaka podpore spoločnosti Rebuy Stars, ktorá je partnerom filmu, ako aj samotného Attilu Végha.

Oficiálna premiéra filmu bola plná emócií. Neobyčajnú cestu bojovníka, ktorý si v živote prešiel nejedným pádom, ale vždy sa dokázal otriasť a ísť si za svojím cieľom, si prišli pozrieť mnohé známe tváre. Spevák Rytmus, bývalý hokejista Miroslav Lažo či ďalší fighteri z prostredia MMA ako Gábor Boráros, Samuel „Pirát“ Krištofič alebo Karol „Bomby“ Ryšavý. „Film bol úžasný. Ani neviem, čo povedať. Wau. Užil som si ho najviac, ako sa dá. Odporúčam ho každému, kto Attilovi fandí. A tí, čo ho doteraz neuznávali a nepoznali, by si ho mali pozrieť taktiež, istotne zmenia na Attilu názor a začnú mu fandiť. Je skvelý vzor, inšpiratívny človek. Dokazuje, že nikdy nie je neskoro. Má po tridsiatke, v istej fáze svojej kariéry sa musel vysporiadať so štyrmi prehrami za sebou, ale nevzdal sa a teraz je na vrchole. Všetko je o disciplíne, prístupe k životu. Netreba plakať, ale makať. Tento film je toho najkrajším dôkazom. Mňa namotivoval tak, že ihneď si pôjdem dať tréning a potom si ho pozriem znova,“ povedal s úsmevom Ryšavý.

NIKDY SA NEMOŽNO ZASTAVIŤ

Samotný Végh si každú minútu filmu o jeho životnej ceste vychutnával s pokorou, lomcovali s ním emócie. „Pre mňa je to špecifické, predsa len, film zachytáva rôzne pasáže mojej kariéry, ale aj života ako takého. Budem rád, ak si ho prídu ľudia pozrieť a zapáči sa im. Nechcem, aby prilákal do kín len mojich fanúšikov, ale nech sa dostane ku každému človeku, ktorý má sen a hľadá motiváciu. Tak to bolo aj v mojom prípade. Aj ja som sníval o ceste úspešného bojovníka. Bola náročná, postihli ma počas nej mnohé prekážky. Nikdy sa však nemožno zastaviť. Spadnúť na dno a zostať na ňom je ľahké, otrepať sa, vzchopiť a zažiť úspech je náročný proces. Ale keď za ním ide človek odhodlane, má vieru a drie, odmena ho neminie,“ priznal Végh.

Bojovník s prezývkou „Pumukli“ prežil výnimočných 365 dní. V júni musel prijať bolesť po prehre s Virgilom Zwickerom, následne sa pripravoval na Zápas storočia proti Karlosovi Vémolovi. S manželkou Natáliou čakal prírastok do rodiny no a do toho všetkého sa deň čo deň okolo neho točil filmový štáb, ktorý pod taktovkou Petra Větrovského natáčal jeho príbeh. „Ako hovorí Attila, našli sme si chémiu a padli si do oka. On je iný ako väčšina bojovníkov. Má nesmierne silné charakterové vlastnosti. Azda aj preto panovala počas natáčania priateľská nálada. Všetko zvládal ako veľký profesionál. Čakal som, kedy nastane moment a trochu vypení, povie, toto tam už nedávajte. Nikdy sa to nestalo,“ prezradil režisér a scenárista filmu Větrovský a pokračoval: „Robil som eventy s Mikeom Tysonom či Tysonom Furym. Vtedy mi napadlo, že by som mohol natočiť dokument o Attilovi. Nič pompézne, menšie dielo, ktoré sa raz odvysiela a zostane ako pekná spomienka. Napokon to však prerástlo do niečoho veľkého. Náš film sa vysiela v dvoch štátoch, smeruje do ďalších. Počas posledného roka som takmer úplne upustil od svojho bežného života a väčšinu energie vkladal do filmu. Na premiére som bol neskutočne nervózny. Ani som sa poriadne nepozeral. Čakal som, aká bude reakcia divákov a či zatlieskajú. Stalo sa. Vtedy som pocítil zadosťučinenie,“ opísal Větrovský svoje pocity.

POVSTAL AKO ROCKY

Po Véghovej prehre s Zwickerom nastali u hlavného hrdinu obavy, či má natáčania vlastne zmysel. Aká bude odozva ľudí, keď uvidia šampióna na kolenách? Vďaka vzájomnej podpore a sile sa však všetko na dobré obrátilo a druhá časť filmu, ktorá odhaľuje prípravy na Zápas storočia, je zavŕšená veľkolepým triumfom. „Po prehre s Virgilom som videl Attilu plakať v šatni. Pýtal sa ma: ‘Peťko, máme to vôbec nakrúcať ďalej?’ Nebol to najpríjemnejší moment, ale ja som veril, že Attila povstane ako Rocky Balboa a Karlosa zdolá. Mnoho ľudí ma pritom odrádzalo, prečo som to už i ja nezabalil. Végh bol podľa nich vyhorený, instagramový šampión, ktorý nemá šancu. Tým, že som bol s ním na dennom poriadku som však videl, ako sa mení. Okolitý svet sa o tom presvedčil na predzápasovom vážení. Keď vchádzal do Oktagonu proti Karlosovi mal som oňho strach, ale veril som, že to zvládne. Ale že to bude také rýchle a štýlové, to šokovalo i mňa. O to viac som si potom užíval slastné chvíle, keď skákal v šatni od radosti. Sme blízki priatelia, naša cesta sa týmto filmom nekončí. Naopak, toto je len začiatok,“ povedal Větrovský.

SPOKOJNOSŤ SO SPOLUPRÁCOU

Film Attila mal možnosť vzniknúť aj vďaka podpore spoločnosti Rebuy Stars, ktorá už dva roky stojí ako silný partner po Véghovom boku. Generálny riaditeľ Rebuy Stars Slovensko Vadim Zmarko mal po zhliadnutí premiéry silné emócie. „Film sa mi veľmi páčil, bol silný. So záujmom som sledoval, ako sa Attila vypracoval. Ukázane boli jeho začiatky, ale aj momenty, kedy od neho ľudia po prehrách odchádzali. Vtedy sa mohol zlomiť, ale on to ustál. To sa mi páčilo. Keď má človek daný cieľ, mal by za ním pevne ísť. V tomto môže Attila slúžiť ako inšpirácia pre všetkých. O to viac ma teší, že ho podporujeme. Stojíme pri ňom, aby mohol dosahovať úspechy,“ povedal Zmarko. „Naše partnerstvo trvá asi dva roky, hodnotím ho veľmi pozitívne. Spokojný som ja, rovnako tak spoločnosť Rebuy Stars. Všetko funguje ako má, to je super,“ dodal šampión Attila Végh.

Stanislav Benčat
Zdroj foto: Continental film, OKTAGON MMA, Rebuy Stars
logo-hlavicka

Pre vstup na stránky musíte byť starší ako 18 rokov.

logo-hlavicka

Ďakujeme Vám za registráciu na odber newsletteru! Na zadaný email Vám príde potvrdenie.