Novinky

Ide do tuhého – hokejové play off aj s trojlístkom Rebuy Stars

V najvyššej slovenskej hokejovej súťaži ide do tuhého. Po 57 zápasoch základnej časti sa začínajú boje v play off, ktoré rozhodnú o majstrovi Slovenska pre sezónu 2018/2019. Skvelou správou pre spoločnosť Rebuy Stars Slovensko, ktorá patrí medzi popredných sponzorov slovenského hokeja je , že jej hokejový trojlístok podporovaný v rámci programu Rebuy Stars podporuje na ceste k úspechu má reálnu šancu zabojovať o titul a o medailové pozície. Obhajca HC 05 Banská Bystrica vyhral základnú časť pred druhým MHK Zvolen. Bez šancí nie je ani piaty HK Poprad, ktorý sa netají ambíciou prekročiť po dlhšej dobe brány štvrťfinále.

Liga rozšírená o dva maďarské kluby bola jednou z najzaujímavejších a najťažších v posledných rokoch. Na jej čele sa vykryštalizovala pätica tímov, ktorá napokon prekonala stobodovú hranicu. Stalo sa to prvý raz v histórii samostatnej slovenskej súťaže.

Obhajca titulu z Banskej Bystrice sa spočiatku rozbiehal ťažšie, možno aj kvôli účasti v Champions Hockey League. „Barani“ však postupne ukázali svoju silu a v závere základnej časti sa pevne usadili na prvom mieste a napokon získali Pohár Dušana Pašeka za víťazstvo v základnej časti. Útok na čelné pozície začali v polovici novembra deväťzápasovou sériou víťazstiev a hoci základnú časť ligy uzavreli domácou prehrou s Popradom, víťazstvo v nej potvrdili predchádzajúcou sériou šiestich víťazstiev. Mužstvo kanadského trénera Dana Cernana ťahajú najmä zámorskí legionári, ktorí ovládli aj individuálne štatistiky. Najlepším strelcom tímu bol s 29 gólmi kanadský útočník Guillaume Aselin, v kanadskom bodovaní dominoval so 72 bodmi ďalší Kanaďan Eric Faillé, ktorý bol so 72 bodmi aj najproduktívnejším hráčom dlhodobej časti súťaže. „Sme radi, že sa nám podarilo vyhrať základnú časť, no sme iba v polke cesty. Pevne verím, že sa nám bude dariť aj vo vyraďovacej časti súťaže. Musíme sa dobre nastaviť na tieto súboje aj v hlavách,“ hovorí útočník Marek Bartánus. Podľa brankára Stephona Williamsa, ktorý s číslom 24 dosiahol druhý najvyšší počet víťazstiev spomedzi brankárov v lige je najdôležitejšie, že Banská Bystrica má istotu domáceho začiatku vo všetkých sériách v play-off. „V atmosfére, ktorú nám dokážu pripraviť naši fanúšikovia je to skvelé. Je to výhodou aj pre našu sebadôveru, pretože domáce prostredie nám určite psychicky pomôže. Vieme, že v lige sú veľmi silné tímy, ktorým budeme čeliť. Všetci vieme, čo máme robiť, aby sme pokračovali na nastolenej ceste,“ dodáva Williams. Hokejisti Banskej Bystrice vstúpia do play off v sobotu 9. marca, keď na domácom ľade privítajú v stredoslovenskom derby Detvu. Tá do play off postúpila prvý raz, keď v kvalifikácii prekvapujúco vyradila Nové Zámky.

Zvolenčania boli v prvej polovici základnej časti ligy takmer nezastaviteľní a dlho boli lídrom ligy. Od konca augusta do konca októbra nepoznali v 12 zápasoch premožiteľa. Útlm na nich prišiel na konci októbra, keď po 8 prehrách v rade ich konkurenti dobehli a dokonca aj predbehli. Individuálnym štatistikám „rytierov“ spod Zvolenského hradu ako správny kapitán dominoval Michal Chovan, so 68 kanadskými bodmi druhý v rámci súťaže, najlepším strelcom bol Milan Kytnár s 28 gólmi. „Bola to náročná základná časť. Myslím si, že sme to zvládli dobre. Chceli sme byť o priečku vyššie, ale december nás stál prvú pozíciu. Aj druhé miesto je však super. Máme na to, aby sme túto sezónu dosiahli úspech. Za tým si pôjdeme,“ začal s hodnotením základnej časti Chovan, podľa ktorého jedným z rozhodujúcich faktorov výborného umiestnenia bola sila zvolenského kolektívu. „Sme herne a charakterovo silní. V play off si budeme veriť a už sa naň tešíme. Sme len na polceste, až teraz prichádza vrchol sezóny,“ potvrdzuje Chovan skutočnosť, že to najdôležitejšie v lige sa ešte len začne odohrávať. Najsilnejšou stránkou tímu trénera Andreja Podkonického je podľa kapitána Chovana kombinačná hra a rýchlosť. „Máme ofenzívny tím. Play off nevyhrávajú jednotlivci, nemôžeme sa pozerať na to, kto má koľko bodov. Tam už rozhoduje kolektív,“ zakončil najproduktívnejší Zvolenčan Michal Chovan. Zvolenčania na svojho súpera vo štvrťfinále play off čakali niekoľko dní. „Nad súpermi vôbec nerozmýšľame, musíme ísť krok po kroku. Videli sme, aká je liga vyrovnaná, každý protivník bude náročný. Musíme sa dobre pripraviť a dať do toho všetko. V tejto sezóne nebolo v lige slabé mužstvo. Každý dokázal poraziť každého. Niekto mal slabší deň a papierovo horšie mužstvo to vedelo využiť a vyhrať,“ zdôraznil Chovan. V kvalifikácii play off sa napokon rozhodlo, že Zvolen v prvom kole vyraďovacej časti súťaže skríži hokejky s maďarským nováčikom MAC Ujbuda Budapešť, ktorý v kvalifikácii vyradil svojich krajanov z Miškovca. Prvý zápas odohrajú Zvolenčania na domácom ľade tiež v sobotu 9. marca.

O úplné čelo tabuľky dlho bojovali aj hráči HK Poprad, tretieho mužstva z trojlístka s podporou Rebuy Stars Slovensko. „Kamzíci“ boli počas celej základnej časti príjemným prekvapením súťaže, keď s kádrom tvoreným predovšetkým odchovancami a s minimom legionárov dokázali pravidelne porážať každého z ligy. O vyrovnanosti a kvalite výkonov mužstva spod Tatier svedčí aj pohľad na výsledky Popradu v 57 zápasoch základnej časti ligy. Popradčania len raz v sezóne prehrali 3 zápasy v rade a na druhej strane až trikrát dokázali vyhrať 5 zápasov v jednom slede. Najproduktívnejším hráčom mužstva sa stal Patrik Svitana s 52 kanadskými bodmi, najlepším strelcom bol s 22 gólmi Dávid Bondra. „Pred sezónou sme si dali cieľ, aby sme skončili do 6. miesta. Myslím si, že ten cieľ je splnený, aj keď sme mohli byť umiestnení o niečo vyššie. Okolo Vianoc to vyzeralo, že siahneme na najvyššie priečky, ale mali sme aj obdobia, kedy to vyzeralo, že budeme na tom horšie. Celkovo môžeme byť spokojní s tým, ako sme základnú časť zvládli,“ zamyslel sa nad základnou časťou súťaže tréner Roman Stantien. Vyzdvihol aj nezlomnosť tímu, ktorý azda najčastejšie zo všetkých mužstiev dokázal vo svoj prospech otočiť zápasy, v ktorých prehrával o dva či dokonca tri góly. „V zlomových zápasoch s lepšími mužstvami vedeli zabrať všetci za ten správny koniec a vyžmýkali sme zo seba všetko. Držali sme krok s lepšie postavenými mužstvami,“ dodal Stantien. Popradčanov čaká vo štvrťfinále play off východniarske derby s Košicami. S tými majú v tejto sezóne naozaj raritnú bilanciu. Popradčania dokázali trikrát vyhrať v Košiciach, ale Košičania naopak dvakrát vyhrali v Poprade. „Východniarske derby. Čo k tomu povedať? Musíme sa na to pripraviť. Máme dosť času na regeneráciu a doliečenie nejakých zranení. Pevne verím, že v tomto roku už konečne prekročíme brány štvrťfinále. Séria bude mať určite veľký náboj. Verím, že nás diváci prídu podporiť, určite príde aj veľa Košičanov. My pôjdeme do každého zápasu s tým, aby sme zvíťazili, či budeme hrať vonku alebo doma. Košice sú silný súper, ale aj my sme počas celej sezóny ukázali, že tam, kde sme, zaslúžene a bude to určite pekná séria,“ myslí si útočník Samuel Mlynarovič. Štvrťfinále odštartujú Popradčania v pondelok 11. marca na ľade súpera, v košickej Steel Aréne.

logo-hlavicka

Pre vstup na stránky musíte byť starší ako 18 rokov.

logo-hlavicka

Ďakujeme Vám za registráciu na odber newsletteru! Na zadaný email Vám príde potvrdenie.